Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Stój gwarantujący pracę, jak go dobrać?

Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą makijaż na rozmowę o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujący moment w życiu każdego z nas. Jednak czy wiesz, że równie ważne jak to, o czym mówisz jest to, jak wyglądasz? Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą, a jak latem? Jaki makijaż na rozmowę o pracę sprawdzi się najlepiej?

Do rozmowy kwalifikacyjnej przygotowujesz się na wiele różnych sposobów: czytasz informacje o firmie, w głowie układasz swoją autoprezentacje, przypominasz sobie sytuacje, w których udało Ci się rozwiązać skomplikowany problem czy wprowadzić do firmy jakieś ulepszenie. Jednak w stresie nie wolno Ci zapomnieć o sile pierwszego wrażenia i o tym, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Ważna jest mowa ciała oraz to, jak wyglądasz. Oto kilka wskazówek stylizacyjnych dla kobiet i mężczyzn.

Zapytaj o dress code w firmie lub poszukaj takich informacji w przesłanych Ci broszurach. Wejdź na stronę czy profil marki na Facebooku i podpatrz, jak wyglądają pracujący tam ludzie. Dzięki takiemu krótkiemu dochodzeniu dowiesz się, czy firma wymaga od swoich pracowników bardziej czy mniej formalnego wyglądu. Na tej podstawie ubierz się podobnie. Dzięki temu nie będziesz czuł, że odstajesz i wyróżniasz się od innych.

Rekrutacja latem – co założyć?

Jak się ubrać na spotkanie rekrutacyjne, kiedy na zewnątrz temperatura sięga nawet 30 stopni Celsjusza? Postaw na cienkie materiały: len, bawełna, wiskoza, jedwab. Mimo upału zrezygnuj z krótkich spodenek, króciutkich spódnic i sukienek oraz bluzkach na ramiączkach. Załóż koszulę z krótkim rękawem albo bluzkę z rękawem typu motylem lub półrękawkiem. Dzięki temu zakryjesz ramiona, a jednocześnie będzie Ci chłodno i przewiewnie.

Naturalne materiały mają tę przewagę, że dobrze pochłaniają wilgoć i nie powodują, że twoje ubrania zaczynają nieświeżo pachnieć. Nałóż cienką narzutkę albo i nie – na pewno lepiej nie mieć jej na sobie niż zgrzać się po 5 minutach spotkania.

Postaw na jasne kolory, dzięki którym będziesz wydawać się na bardziej optymistyczną, pogodną osobę. Zrezygnuj z dużej biżuterii, postaw na klasykę – srebrna bransoletka czy złote niewielkie kolczyki.

Jeśli chodzi o buty wybierz zamszowe półbuty lub baleriny. Jeśli firmowy dress code na to pozwala, kobiety mogą wybrać delikatne sandały na płaskiej podeszwie lub niewielkim obcasie albo koturnie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą?

Wydaje się, że zimą sytuacja jest nieco łatwiejsza. Panowie powinni postawić na materiałowe spodnie, czyli chinosy. Są elegantsze niż jeansy, ale mniej formalne niż spodnie od garnituru. Oczywiście jeśli rekrutacja tyczy się banku, instytucji publicznej czy w ogóle rekrutacji na wysokie stanowisko najbezpieczniej wybrać garnitur, który dodaje mężczyźnie estymy i profesjonalizmu.

Jeśli możesz sobie pozwolić na mniej formalne ubranie, załóż koszulę a na nią casualową marynarkę albo cienki kardigan. W sytuacjach najmniej formalnych (kiedy wiesz, że cała firma ubiera się bardzo na luzie) zamień koszulę na koszulkę polo. Nie ubieraj t-shirtu, szczególnie z nadrukiem – może to wywrzeć nienajlepsze pierwsze wrażenie.

Kobiety mogą zdecydować się na materiałowe spodnie lub spódnicę. Do tego materiałowa bluzka lub koszula i – analogicznie – żakiet lub cienki, jednokolorowy sweterek.

Makijaż na rozmowę o pracę – to ma znaczenie

Na koniec warto chociaż krótko wspomnieć o tym, jaki makijaż na rozmowę o pracę będzie najlepszy. Na pewno zrezygnuj z bardzo intensywnej czerwonej szminki na ustach, sztucznych rzęs, kolorowych cieni do powiek i intensywnego różu i brązu. Postaw na makijaż neutralny, wytuszuj rzęsy, użyj pomadki w odcieniu nude, wykonaj delikatny makijaż oka. Taki make-up będzie wyglądał profesjonalnie i niewulgarnie.