Sukienka dla świadkowej. Jak dobrać kreację by nie przyćmić panny młodej

Sukienka dla druhny
Sukienka dla druhny

Bliska osoba poprosiła Cię, abyś została świadkową na ślubie? Jest to oczywiście miły i przyjacielski gest, lecz teraz musisz zastanowić się nad wyborem odpowiedniej kreacji. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Dowiedz się, jak powinna wyglądać świadkowa na ślubie, aby uniknąć niezręcznych sytuacji.

Jak powinna wyglądać świadkowa na ślubie – dress code w pigułce

Strój świadkowej – obok panny młodej – zwraca szczególną uwagę. To podczas uroczystości wzrok gości będzie spoczywać również na Tobie. Obiegowa opinia mówi, że świadkowa nie powinna wyglądać ładniej, niż panna młoda. Jednak ta zasada jest po pierwsze nieprecyzyjna, z drugiej zaś strony wprowadza niezdrowy i niczym nieuzasadniony element konkurencji. Zatem jak powinna wyglądać świadkowa na ślubie? Przede wszystkim z klasą! Sprawdź, jak tego dokonać.

  • Zwiewna sukienka – elegancko i wygodnie

Najlepszym wyborem zawsze jest sukienka, gdyż szlachetnie się w niej zaprezentujesz, a ponadto nie sprawi Ci problemów w poruszaniu. Pamiętaj, że w tym dniu – oprócz dobrej zabawy – czeka Cię też trochę pracy, ponieważ to do Ciebie mogą być skierowane prośby panny młodej. Możesz zatem postawić na zwiewną sukienkę w kształcie litery A, lecz wyklucz zbyt krótką. Za to sprawdzą się modele ze kolano lub tuż przed. Pamiętaj, aby nie odsłaniać podczas uroczystości ramion – zasłoń je np. bolerkiem lub szalem.

  • Zrezygnuj z bieli, lecz postaw na delikatne kolory

W europejskim kręgu kulturowym źle widziane jest zakładanie przez świadkową białej sukienki. Uważa się, że w tym dniu jest to kolor zarezerwowany wyłącznie dla panny młodej. Natomiast mile widziane są kolory liliowe, pudrowy róż, wrzosowe, pistacjowe, błękitne czy niebieskie. Pamiętaj również, aby sukienka była wykonana z dobrej jakości materiału, bo wtedy będzie prezentować się najlepiej (np. jedwab, satyna). Na sukience mogą pojawić się dodatkowe elementy ozdobne – chociażby wykonane z koronek. Nie możesz natomiast założyć  czarnej sukienki lub bardzo ciemnej (brąz, granat). Jest to zazwyczaj widziane nieprzychylnie, ponieważ kolory te kojarzą się z przygnębiającymi uroczystościami, jak np. pogrzeb. Jeżeli jednak lubisz czerń, to postaraj się dobrać kolorowe dodatki – choćby kolczyki, torebkę, buty. Twój styl niech będzie ożywiony i nieco złagodzony.

Suknie wieczorowe dla druhny – skromnie i elegancko

Panna młoda często prosi najbliższe przyjaciółki, aby zostały jej druhnami. Sprawa jest łatwiejsza, niż w przypadku świadkowej. Często sama panna młoda podpowiada, jak powinny wyglądać ich sukienki. Przyjęło się, iż wszystkie druhny wyglądają tak samo, czyli – dosłownie – mają identyczne kreacje. Jednak coraz częściej stawia się jedynie tylko na ten samo kolor i długość sukni. A jak powinny wyglądać suknie wieczorowe dla druhny? Muszą w jakiś sposób nawiązywać do stroju panny młodej. Suknie wieczorowe dla druhny mogą posiadać elementy z sukni panny młodej (koronki czy kwiatowe przypinki), lecz nigdy nie powinny być zbyt wyzywające (np. nie mogą mieć zbyt odsłoniętych pleców). Mile widziane są kolory sukni, które dyskretnie nawiązują do elementów stroju panny młodej. Z reguły najlepiej sprawdzają się sukienki różowe, popielate, brzoskwiniowe. Znacznie mniejszą rolę odgrywa krój. Ważne, aby był po prostu znacznie skromniejszy, niż strój panny młodej.


Zobacz także: Suknia ślubna. Ślubne stylizacje na nadchodzący sezon


Sukienka dla świadkowej. Jak dobrać kreację by nie przyćmić panny młodej
5 (100%) 1 vote